שכנים שלא מתקנים עפ"י צו בית משפט


שאלה:

לשכנים מעלינו יש נזילה בצנרת כבר קרוב ל 3 שנים.

בדירתנו בה מתגוררת  אישה  בת 75 לבדה נגרם נזק חמור מאוד שמתחיל בתקרת חדר האמבטיה שכבר התפוררה לגמרי עד הטיח ונןפלות חתיכות מן התקרה וכעת זה כבר לאורך כל הבית. שופט פסק לטובתנו 3200 ש"ח שיתכן שהיו מספיקים לתיקון הנזק בזמן שנקבע אך כרגע כלום לא תוקן , המצב ממשיך להדרדר והגיע גם לתקרת חדר השינה , (בשרותים ובמטבח כבר היתה פגיעה קודם ) שאלתנו היא , איך גורמים לשכנים שאינם מגיבים בשום דרך, לא פותחים דלת ולא עונים בשום צורה אחרת, לעשות משהו… האם יש דרך חוץ מאשר לשכור עו"ד שיעלה לנו הון שאין לנו ?

תשובה:

לעניין פנייתך, הרי שאני מבין כי פסק הדין חייב הן בחיוב כספי (סך 3,200 ש"ח) והן בצו עשה של תיקון הנזק שנגרם בפועל. כך או כך, הפרוצידורה לגרום למי שחוייב בפסק דין לבצע את המוטל עליו נקרא הוצאה לפועל.

לשכת הוצאה לפועל קיימת בכל בית משפט שלום ברחבי הארץ ואתה, כזוכה זכאי להגיש פסק דין לביצוע בלשכת הוצאה לפועל לפי בחירתך (גם אם היא אינה הלשכה בבית המשפט שנתן את פסק הדין).

הליכי הוצאה לפועל כרוכים באגרה של כ- 1% מסכום פסק הדין וניתן לנהל ההליכים גם ללא ייצוג, למרות ששכר טרחה בעד ייצוג מצטרף אוטומטית לחוב עם פתיחת התיק ע"י עורך דין ונגבה מהחייב. הנוהל לפי החוק הינו משלוח "אזהרה" לחייב בגין פסק דין שלא ציית לו והקצבת 20 יום לביצוע המוטל עליו (לרבות שלומים חודשיים על פי האמור באזהרה).

באם חייב לא ציית לפסק הדין גם בחלוף 20 יום, הרי שכעקרון ניתן להפעיל נגדו הליכי גביה, לרבות: עיקולים בבנקים, חברות ביטוח, קרנות פנסיה, משכורת, מקרקעין שבבעלותו, מטלטלין מביתו ועסקו, מינוי כונס נכסים לרכוש השייך לו, צו עיכוב יציאה מן הארץ, חקירת יכולת ואפילו צווי מאסר בגין בזיון ההוצאה לפועל וכיוצא באלה.

מכל מקום אני מאחל לכם הצלחה ושכנות טובה ככל שניתן.


  • נגישות