האם ניתן להוציא לפועל פסק דין משנת 1992?

שאלה:

בשנת 1992 התנהל משפט בתיק בו ניתן פסק דין לטובתי וזכיתי בסכום כספי שלא גביתי אותו מאז. אני רוצה לדעת האם ניתן עדיין לבצע את פסק הדין.

תשובה:

לא ברור האם יש בידך עותק נאמן למקור של פסק דין (קרי: עותק הנושא חותם מקורי של בית המשפט).

אם כן, אזי זכותך לדרוש כיבוד פסק הדין גם כיום, שכן לפי סעיף 21 לחוק ההתיישנות, תשי"ח – 1958:


"פסק-דין בתובענה שעברו עליו עשרים-וחמש שנה בלי שהזכאי לפיו עשה פעולה כל שהיא כדי לבצעו, רשאי החייב לטעון טענת התיישנות; ואולם פסק-דין בתובענה שלפי תכנו אינו טעון ביצוע אינו נתון להתיישנות."

כלומר תקופת ההתיישנות לפסק דין (להבדיל מעילה לתביעה) הינה 25 שנה. ואתה רשאי לפתוח תיק הוצאה לפועל כנגד החייב, בגין פסק הדין ולבקש לנקוט בהליכי הוצאה לפועל לגביית החוב.

אם אין בידך עותק נאמן למקור – אזי יתכן שיש בעיה כי יתכן שהתיק כבר בוער (תלוי מאד באיזו ערכאה ניתן פסק הדין).


  • נגישות