מה לעשות כנגד שכנים השופכים מים אל דירת שכנם וגינתו?

שאלה:

 דירתי היא בקומת הקרקע, דו מפלסית והיא כוללת גם גינה בשטח הצמוד אליה ושתי מרפסות. מעל חלק משטח הגינה שלי יש גרם מדרגות המוביל אל דירת השכנים מלמעלה.


שכניי נוהגים לשטוף את המדרגות תוך שפיכת כמויות גדולות של מים על המדרגות מתוך דלי. המים שהם שופכים נוזלים ומטפטפים אל הגינה שלי ואל המבואה של דירתי. גם הלכלוך שהם מנקים נגרף עם המים ונשפך אלי. לעיתים כשהם שופכים כמויות גדולות במיוחד הם מרטיבים את החלונות והתריסים שלי.


כתוצאה מנוהג זה נוצר אצלי בוץ, וגם אינני יכול להנות מהגינה. השכנים אינם מודיעים מראש מתי ישפכו מים. גם כשהם מנקים את המרפסת שלהם, שהיא מעל המרפסות שלי ומעל הגינה, הם עושים זאת עם צינור ומרטיבים את השטחים שלי. כל פניותיי אליהם נענו במשפטיםכגון: זה לא יעזור לך, זכותנו לנקות וכדומה.


מה עלי לעשות?

 


תשובה:

צר לי לשמוע על שכניך ומעשיהם.


מכל מקום, לא ברור האם הבית רשום כבית משותף או מתאים להרשם ככזה, שאז הערכאה המתאימה עשויה להיות המפקח על הבתים המשותפים שבלשכות רישום המקרקעין.


אם לא כן ניתן לתבוע בבית המשפט השלום צו מניעה קבוע אשר יאסור על שכניך לגרום או לאפשר נזילת מים אל רכושך ואולי אף תביעה נזיקית על נזקים, ככל שנגרמו לך.


מכל מקום, אני מציע כי תצלם את הארועים עתירי המים, לרבות מקור המים ומסלול זרימתם וכן את הבוץ.


לאחר מכן, אני מציע כי תכתוב מכתב התראה לפני פניה לערכאות בו תודיע כי מדובר במטרד אשר הם נדרשים להמנע ממנו, שאם לא כן תאלץ לאכוף זכויותיך בכל אמצעי חוקי העומד לרשותך. מכתב כזה מומלץ לשלוח בדואר רשום עם אישור מסירה על מנת לאפשר הוכחת  המשלוח.


באם העניין  ימשך (כפי שלצערי צפוי נוכח תגובתם) – הרי שלא יהיה מנוס מהגשת תביעה כאמור לעיל.


בהצלחה.


  • נגישות